Çocuklarla Denge Oyunu

Denge, çocukların geliştirebileceği en önemli temel becerilerden biridir ve hayattaki çoğu şey gibi, daha dengeli olabilmek zaman ve pratik gerektirir. Dengeye sahip olmak, çocuğunuzun motor becerilerini kolaylaştırır ve ayrıca yaralanma olasılığını azaltır. Oyunlara ve spor

aktivitelerine akranlarıyla ilişki geliştirmesini kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda yaşamı boyunca düzenli veya gündelik fiziksel aktivitelere de katılma olasılığını artırır.

“Dengede” olmak, dikey eksenin her iki tarafında eşit bir ağırlık dağılımı anlamına gelir, ancak küçük çocuklar için dengede olmak, düşmemek anlamına gelir!

Yaşa uygun denge ve koordinasyon, fiziksel beceri performansı için gerekli akışkan vücut hareketine yardımcı olduğundan (örn. Bir denge kirişinde yürümek veya futbol oynamak), çocuğun spora katılımda makul bir başarı ile yer almasını sağlar. Spora dahil olmak, günlük işler için öz düzenlemeyi sürdürmenin yanı sıra bir sosyal ağ geliştirmeye ve bir topluma veya sosyal ortama aidiyet duygusuna ulaşmaya yardımcı olur. Ayrıca, çocukların görev performansı sırasında uygun kontrollü vücut hareketlerini geliştirmelerine ve sürdürmelerine yardımcı olur, bu da etkili olduğunda gereken enerjiyi sınırlandırarak yorgunluğu en aza indirir.

İyi bir denge ve koordinasyon ile, çocuğun ihtiyaç duyulduğunda uygun postüral tepkilere sahip olması muhtemel olduğundan (örneğin, bisikletten düştüğünde kendilerini korumak için ellerini uzatmak) daha az yaralanma olasılığı vardır. Denge ve koordinasyonun fiziksel özellikleri aynı zamanda masa başı görevler için uygun postüre ve daha sonra ince motor görevlerinde başarıya izin verir.


Whatsapp Destek

İlk Çizgi Kreşi

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?